Irma Kliauzaitė / Klavíristka

Studium hudby a pedagogická činnost

Pianistka se narodila v Litvě, kde se od šesti let začala věnovat hře na klavír. Koncertní obor Klavír u prof. Petera Langa a obor Komorní hudba u prof. Alexe Lubimova absolvovala Irma Kliauzaitė na Univerzitě Mozarteum Salcburk s vyznamenáními.

Klavíristka byla účastnicí četných mistrovských kurzů, jež kromě jiných vedli Lazar Berman, Dimitri Bashkirov, Germaine Mounier, Aldona Dvarionaite, Lew Wlasenko a Barbara Hesse-Bukovska.

Vedle bohatého koncertního života se Irma Kliauzaitė věnuje pedagogické činnosti na Univerzitě Mozarteum v Salcburku a působí též v rámci různých mistrovských kurzů a hudebních akademií.

Vyznamenání a ocenění

První cena na soutěži mladých klavíristů Litvy již ve dvanácti letech
Ocenění na soutěži v Kišiněvu v roce 1989
První cena soutěže komorní hudby Litvy
Cena mezinárodní soutěže M. K. Čiurlionise ve Vilniusu
Zvláštní cena za interpretaci skladem M. K. Čiurlionise
Zvláštní čestná vyznamenání rakouského Spolkového ministerstva školství, vědy a kultury za studium hudby
První cena 7. mezinárodní soutěže W. A. Mozarta v Salcburku
Cena Madame Fukuda
Cena Bösendorf (Vídeň)
Medaile Bernarda Paumgartnera (Mezinárodní nadace Mozarteum Salcburk)
Děkovná listina prezidenta litevského státu

 

Curriculum vitae professionalis

Pianistka se narodila v Litvě, kde se od šesti let začala věnovat hře na klavír. V litevské metropoli Vilnius absolvovala elitní Umělecké gymnázium M. K. Čiurlionise. Na soutěži mladých klavíristů Litvy vyhrála již ve svých dvanácti letech 1. cenu.

Jedno ze svých četných ocenění získala jako nejmladší účastnice soutěže v moldavském Kišiněvu v roce 1989. O rok později na soutěži komorní hudby Litvy jí byla udělena 1. cena.

V roce 1990 začala Irma Kliauzaitė studovat klavír na Litevské akademii muzických umění. Ve studiu hry na klavír pokračovala od roku 1993 na Univerzitě Mozarteum v rakouském Salcburku. Za svou účast na Mezinárodní soutěži M. K. Čiurlionise ve Vilniusu získala pianistka v roce 1991 cenu soutěže. V rámci této Mezinárodní soutěže jí byla propůjčena také zvláštní cena za interpretaci skladeb M. K. Čiurlionise, význačného litevského umělce - skladatele a malíře.

Koncertní obor Klavír u prof. Petera Langa a obor Komorní hudba u prof. Alexe Lubimova absolvovala Irma Kliauzaitė na Univerzitě Mozarteum Salcburk s vyznamenáními. Za obě studia jí byla navíc udělena zvláštní čestná vyznamenání rakouského Spolkového ministerstva školství, vědy a kultury.

Irma Kliauzaitė byla účastnicí četných mistrovských kurzů, které kromě jiných vedli Lazar Berman, Dimitri Bashkirov, Germaine Mounier, Aldona Dvarionaite, Lew Wlasenko a Barbara Hesse-Bukovska.

V rámci festivalu Salzburger Mozartwochen (Mozartovy salcburské týdny) debutovala Irma Kliauzaitė v roce 1996.

Na 7. mezinárodní soutěži W. A. Mozarta v Salcburku, jedné z nejprestižnějších evropských soutěží svého druhu, byla v roce 1999 Irma Kliauzaitė vyhlášena její absolutní vítězkou.

Svůj koncert přednesla jako vítězka také v rámci festivalu Salzburger Mozartwochen, za nějž obdržela vynikající kritiky. Zároveň jí byla propůjčena cena Madame Fukuda a byla pozvána na koncertní turné do Japonska. Jedno z dalších pozvání zavedlo umělkyni do Výmaru, kde vystoupila v rámci koncertu Vysoké školy Franze Lista u příležitosti slavnostního otevření Nového koncertního sálu. Koncert pro klavír a orchester W. A. Mozarta in G-Dur, KV 453, zazněl v jejím provedení také na Univerzitě Mozarteum v Salcburku a publikem byl přijat s nadšením.

Za hudební úspěchy byla klavíristka vyznamenána cenou Bösendorf (Vídeň) a medailí Bernarda Paumgartnera (Mezinárodní nadace Mozarteum Salcburk). V roce 2001 obdržela Irma Kliauzaitė za své hudební úspěchy děkovnou listinu prezidenta litevského státu.

Ve své vlasti vystupovala Irma Kliauzaitė často jako sólistka s Litevským komorním orchestrem a s Národním symfonickým orchestrem. Jako sólistka koncertovala společně se Symfonickým orchestrem Univerzity Mozarteum, s Evropským C.H.A.I.N. orchestrem, s Orchestrem A. Brucknera Linz, s Orchestrem Mozarteum Salcburk, s Komorní filharmonií Salcburk a s Dvořákovým symfonickým orchestrem. Spolupracovala s dirigenty jako George Alexander Albrecht, Dennis Russell Davies, Yoon-Kuk Lee, Saulius Sondeckis, Juozas Domarkas, Hubert Soudant nebo Jorge Uliate.

Irma Kliauzaitė vystupuje v řadě hudebních festivalů, jako jsou např. Evropské hudební léto Berlin, Pianoforte Míšeň, Festival Hall v Tyrolsku, Festival de Ushuaina v Argentině, Festival de Piano Bringnoles v Provance, Festival W. A. Mozarta Milano, Festival současné hudby „Gaida“ ve Vilniusu, Festival W. A. Mozarta ve Vilniusu, Květnový festival v Rellingenu, Festivalové hry Mecklenburg-Vorpommern, Festival Thomase Manna v Litvě, Mezinárodní festivalové dny na zámku Berleburg, Salcburské kulturní dny, Hudební festival Schwarzwald nebo Mozartovy dny v Bratislavě.

Irma Kliauzaitė se velmi intenzivně věnuje také komorní hudbě. Jedinečnou hudební atmosféru vytvořila při společných vystoupeních s hudebními tělesy jakou jsou Salzburger Solisten (Salcburští sólisté), Jerusalem String Trio a Twins Quartett. Svůj neobyčejně široký repertoár pro smyčcové nástroje a klavír interpretuje Irma Kliauzaitė společně s houslisty jako jsou Luz Leskowitz, Martin Murmelter, Christiane-Maria Höller, Paul Roczek oder Heidi Litschauer.

Vedle klasických skladeb se umělkyně věnuje také tvorbě současných skladatelů a interpretuje první provedení jejich děl.

Irma Kliauzaitė často vystupuje v Rakousku, své druhé domovině. Její sólové večery, koncerty komorní hudby a vystoupení s orchestrem jí zavedly ale také do Japonska, Německa, Itálie, Ruska, Francie, Argentiny, Španělska, Rumunska, na Slovensko, do Holandska, České republiky a samozřejmě také do její litevské vlasti.

Hudba Irmy Kliauzaitė byla zaznamenána na četných rozhlasových a televizních nahrávkách, jež dokládají její vysokou uměleckou úroveň, která je charakteristická především díky velkému lyrickému talentu umělkyně. Při jejích interpretacích Mozarta, Chopina a Brahmse plně důvěřuje svému nadání pro jasný, plný zvuk instrumentu a využívá nuancí klavíru v prvé řadě pro dokonale harmonické bytí hudby. Dramatické forte plně září a hudbu nepřetěžuje, nýbrž jí oprošťuje zcela od klamné ostrosti či vynucené dynamiky.

Vedle svého bohatého koncertního života se Irma Kliauzaitė věnuje pedagogické činnosti na Univerzitě Mozarteum v Salcburku a jako docentka působí též v rámci různých mistrovských kurzů a hudebních akademií.